Akupunktura

 

Co je tradiční čínská medicína?


Tradiční čínská medicína (TČM) je kompletní zdravotní systém, zahrnující akupunkturu s moxováním, bylinné přípravky, masáž, cvičení, výživu a životní styl.

 

Tradiční čínská medicína existuje více jak 2000 let. Stanovení diagnózy vychází z pohovoru a zahrnuje také pomocné diagnostické metody – pozorování jazyka a pohmat pulzu.

 

 

Co je akupunktura a jak funguje?


Podle čínské filozofie je zdravé tělo v rovnováze. Energie, která je známa jako čchi a která proudí tělem, se rovnoměrně pohybuje systémem energetických drah (tzv. meridiánů), ležících pod kůží. Akupunkturista může pomocí vpichu velmi jemných akupunkturních jehel do specifických akupunkturních bodů, ležících na těchto meridiánech, stimulovat uzdravovací reakci těla a napomoci tak znovunastolení vnitřní rovnováhy. Někdy je určitá oblast těla nebo akupunkturní bod nahříván “moxou” (pelyněk), což nejen zesiluje účinek akupunktury, ale bývá mnohými pociťováno jako příjemné a uvolňující.

 

Účinky akupunktury


Akupunktura nabízí úlevu a regenerační účinky pro níže uvedené obtíže:

  • svalová poranění, bolesti krční páteře a zad, ischias
  • únava – ovlivnění hladiny energie
  • bolesti hlavy a migrény
  • obtíže dýchacího systému, nachlazení, chřipky
  • obtíže zažívacího ústrojí
  • stres, úzkosti
  • ženská a mužská neplodnost, poruchy a bolesti menstruačního cyklu
  • poruchy spánku

Akupunktura pomáhá i jako prevence (odhalování a následná léčba energetické nerovnováhy ještě předtím, než propukne v nemoc) a poskytuje pocit fyzické a psychické pohody.

 

Pro koho je akupunktura vhodná?


Snaha o zachování svého zdraví a udržení zdravé rovnováhy mohla být dříve považována za luxus, nyní se však v důsledku vysokých nároků a očekávání každodenního života stává nezbytností.

Akupunktura je jednou z cest, jak svých zdravotních cílů dosáhnout. Je to neléková alternativa, která je vhodná pro řadu lidí. Když se necítíte dobře, akupunktura vám může napomoci znovu nabýt stavu rovnováhy a také snížit čas nutný na uzdravení či regeneraci.

Mými klienty jsou lidé se širokým okruhem zdravotních obtíží, jako jsou například svalové bolesti (vzniklé v důsledku sportovních poranění, bolesti spojené se sedavým zaměstnáním, které se mohou projevit ztuhlým krčním svalstvem, bolestmi zad hrudní či bederní páteře apod.), lidé s bolestmi hlavy a migrénami. Dále alergici a ti, kteří snadno podlehnou nachlazení či viróze a přejí si podpořit funkci svého imunitního systému. Ženy těhotné i páry, kteří si přeji potomka. Také lidé trpící úzkostmi, depresemi, nespavostí nebo stresem (studenti před náročnými zkouškami, vytížení podnikatelé, zaměstnanci s náročnou kariérou). Někteří lidé přicházejí s neurčitými příznaky, kdy cítí, že ne vše je jak má být nebo pociťují neustávající únavu, zatímco jejich lékařské testy ukazují, že vše je v pořádku. Někteří se rozhodnou akupunkturu vyzkoušet, protože jsou na ni zvědaví.

Mnoho chronických obtíží reaguje poměrně dobře na akupunkturu. Příjemným vedlejším účinkem může být také zlepšená schopnost reagovat příznivěji na měnící se skutečnosti, jako jsou náhlá změna počasí, rodinné či pracovní nároky apod.

 

error: Content is protected !!